Home » Aktualności » Światowy Dzień Drzewa

Światowy Dzień Drzewa

W Szkole Podstawowej im. Księdza Biskupa Bernarda Czaplińskiego w październiku obchodziliśmy Światowy Dzień Drzewa. W związku z tym dniem przybliżyliśmy uczniom  jak ważne są drzewa zarówno w naszym krajobrazie, jakie znaczenie mają dla przyrody i człowieka.W Polsce występuje więcej lasów monokulturowych, dlatego uzmysłowiliśmy uczniom jak ważna jest bioróżnorodność gatunkowa, która zapobiega chorobom i rozwojowi owadów, które żerują na danym gatunku drzew co skutkuje obumieraniem całych lasów.

Nasza szkoła podjęła takie działania już w ubiegłym roku i razem z firmą Constract  wzbogaciła bioróżnorodność gatunkową  poprzez sadzenie drzew na terenie naszej szkoły. Sadziliśmy klony, lipy i inne drzewa liściaste.

Podczas prezentacji, którą przedstawiła Kalina Grubalska z kl. VIII, wspomnieliśmy również o ważności martwych drzew, które są schronieniem i pożywieniem dla wielu zwierząt. Często mówimy że „w przyrodzie nic nie ginie”, a to dzięki małym organizmom tj. bakteriom, nicieniom, grzybom, owadom, które rozkładają materię organiczną na materię nieorganiczną, przez co pierwiastki  w procesie fotosyntezy wracają znów do obiegu i stają się początkiem dla nowego pokolenia lasu.

Drzewo to nie tylko surowiec, który wykorzystuje człowiek, ale również zbawienny wpływ na nasz organizm. Poprawia nasze samopoczucie, wprowadza w dobry nastrój i dodaje siły do działania .

Uczniowie sami mogli na wycieczce do Jerzwałdu doświadczyć, jaki wpływ mają drzewa na samopoczucie i wyciszenie w tym zapędzonym, skomputeryzowanym świecie, poprzez zastosowanie terapii drzewem. Polegała ona na wybraniu sobie drzewa i objęciu go ramionami. Początkowo uczniowie się wstydzili, ale później nastała błoga cisza i słuchać było tylko szum lasu….

Linki

Październik 2018
P W Ś C P S N
« Wrz   Lis »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031