Home » Aktualności » Dąb Pamięci Romana Dmowskiego

Dąb Pamięci Romana Dmowskiego

W piątek 19 października 2018 dyrektorowi Szkoły Podstawowej im. Księdza Biskupa Bernarda Czaplińskiego w Grabowie-Wałdykach, Sławomirowi Szczawińskiemu, przypadł zaszczyt odbioru dębu pamięci jednego z Ojców Niepodległej – Romana Dmowskiego i certyfikatu uczestnictwa w projekcie podczas uroczystej „Gali dla Niepodległej” w Kuratorium Oświaty w Olsztynie.

Dąb symbolizuje siłę Państwa Polskiego i trwałość wiary w polskość. Natomiast certyfikat przypomina nam ludzi niezłomnych, gotowych poświęcić życie dla Ojczyzny, są to bohaterowie wolnej Polski. Każda szkoła, która przystąpiła do projektu „100 dębów pamięci bohaterów Niepodległej” otrzymała certyfikat jednego z twórców wolności i sadzonkę dębu.

Szkoła Podstawowa z Grabowa-Wałdyk jako jedyna z gminy Lubawa przystąpiła do wyżej wymienionego projektu. Od tej chwili dąb i bohater Roman Dmowski będą przypominać uczniom i przyszłym pokoleniom o trwałości Polski. Roman Dmowski był rzecznikiem patriotyzmu świadomego, opartego na gruntownej pracy, której  celem ma być niepodległość rozumiana także w kategoriach odrębności.

W czasie Gali wręczono również dyplomy i nagrody zwycięzcom konkursu w ramach projektu „Śladami polskości – Warmia i Mazury na drodze ku niepodległej Polsce”, którego organizatorami byli Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Ośrodek Badań Naukowych  im. Wojciecha Kętrzyńskiego, Kuratorium Oświaty, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych.

W hołdzie dla Niepodległej Galę  uświetniły występy artystyczne uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jarosława Iwaszkiewicza w Dąbrównie i uczniów Szkoły Podstawowej w Jezioranach.

Galeria

Linki

Październik 2018
P W Ś C P S N
« Wrz   Lis »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031