Home » Aktualności » Rekolekcje wielkopostne

Rekolekcje wielkopostne

Rekolekcje – to odnowa duchowa, oczyszczenie, modlitwa, coś, czego potrzebujemy przynajmniej raz w roku, aby zrozumieć pewne sprawy i spojrzeć na nie inaczej… W dniach 2-4 marca, w Szkole Podstawowej im. Księdza Biskupa Bernarda Czaplińskiego w Grabowie-Wałdykach odbyły się Rekolekcje Wielkopostne. Prowadził je ojciec Jarosław z zakonu Redemptorystów z Torunia.

Trzy dni wypełnione były modlitwą, śpiewem, rozważaniami oraz ogromnym spokojem, jaki emanował od ojca rekolekcjonisty. Uczniowie podzieleni byli na dwie grupy, klasy I-IV oraz V-VIII. Kiedy jedna grupa uczestniczyła w spotkaniach z rekolekcjonistą, druga pracowała pod opieką wychowawców. Pierwszego dnia, ojciec rekolekcjonista  mówił o Radości z bycia uczniem Jezusa. Porównał Jezusa do trenera, którego słuchają sportowcy, aby mogli zwyciężać. Zarówno Jezus jak i trener, dają wskazówki do zwycięstwa. Tylko od nas zależy, czy te wskazówki wcielimy w życie. Tego dnia uczniowie nauczyli się piosenki „Królestwo Boże widzieć chcę”.

Drugi dzień poświęcony był Miłości. Zagłębiliśmy się w oznaki, rodzaje i symbole  miłości. Nauczyliśmy się kolejnej piosenki „Jezus kocha Ciebie dziś”. Trzeci dzień rekolekcji był o przyjaźni do Jezusa i o tym, że świat nie jest idealny. Są sytuacje trudne i smutne, jednak mamy Przyjaciela, który pomaga nam się podnieść. Uczniowie nauczyli się piosenki „Na drodze Cię Jezu spotykam”. Młodsi uczniowie każdego dnia oglądali odcinki filmu ChiRCho, starsi natomiast film pt. „Największy z cudów”.

Centralnym punktem każdego dnia rekolekcji była Eucharystia, sprawowana w naszej szkole. Pani Żaneta Markowska-Dykre uświetniła nam msze święte pięknym śpiewem pieśni wielkopostnych.  Trzeciego dnia świętowaliśmy również imieniny Księdza proboszcza Kazimierza Wolano, któremu złożyliśmy serdeczne życzenia i kwiaty. Pan dyrektor, Sławomir Szczawiński podsumował rekolekcje i podziękował Ojcu Jarosławowi za spokój, mądrość i duchowe przeżycie rekolekcji.

Za nami już przeżycia związane z rekolekcjami. Chcemy wierzyć, że jesteśmy gotowi do kontynuowania Wielkiego Postu. Rekolekcje dały nam siłę, by zajrzeć w stan naszych dusz, zatrzymać się na chwilkę w pędzącej rzeczywistości. „Otwórzmy tylko serca swe i pozwólmy Mu wejść”. Dziękujemy za ten czas wszystkim, którzy pomogli w organizacji.

Linki

Marzec 2020
P W Ś C P S N
« Lut   Kwi »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031