Home » Aktualności » Akcja „Żonkile”

Akcja „Żonkile”

19 kwietnia 2023 roku przypadła 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.  Był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej oraz pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie. Upamiętniając te wydarzenia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – już po raz jedenasty  zorganizowało akcję społeczno – edukacyjną „Żonkile”.  Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, a żółty żonkil jest jej symbolem.

Szkoła Podstawowa im. Księdza Biskupa Bernarda Czaplińskiego w Grabowie – Wałdykach w tym roku po raz pierwszy brała udział w akcji „Żonkile”.  19 kwietnia uczniowie klas IV – VIII otrzymali żółte żonkile – symbol zbiorowej pamięci. Nauczycielka historii Ewa Graczyk – Zawiślak przeprowadziła we wspomnianych klasach zajęcia na temat powstania w getcie warszawskim. Podczas lekcji wykorzystano materiały edukacyjne np. filmy, słuchowiska, karty pracy i ilustracje, przygotowane przez  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Uczniowie klas IV – VI wysłuchali opowiadania „Takich dwóch, jak nas trzech” autorstwa Katarzyny Ryrych. Zapoznali się z wyjątkową historią przyjaźni trzech chłopców, mieszkańców Warszawy: Polaka, Żyda i Niemca, których dzieciństwo przypadło na lata II wojny światowej.

W klasach VII – VIII została wyświetlona animacja „Zdążyć przed Panem Bogiem” – filmu opartego na książce Hanny Krall, pod tym samym tytułem. Narracja w filmie toczy się na trzech płaszczyznach czasowych – w okresie II wojny światowej, gdzie poznajemy losy młodego Marka Edelmana, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku – kiedy pracuje on jako lekarz w Łodzi; oraz w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów  bohatera z dziennikarką Hanną Krall.  Po emisji filmu uczniowie nie kryli wzruszenia i chętnie wypowiadali się na jego temat.

Na szkolnym korytarzu przygotowano również gazetkę informacyjną. Zamieszczone na niej  informacje dotyczyły akcji „Żonkile”, powstania w getcie warszawskim i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Galeria

Linki

kwiecień 2023
P W Ś C P S N
« mar   maj »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Skip to content