Home » Aktualności » Wycieczka do Skansenu w Olsztynku

Wycieczka do Skansenu w Olsztynku

21 września 2023r. uczniowie kl. I – III naszej szkoły oraz dzieci z oddziału przedszkolnego (5-6 latki) wyruszyli na wycieczkę do Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego w Olsztynku. Pobyt rozpoczął się  od udziału w lekcjach muzealnych. Tematem lekcji przedszkolaków było „Kaflarstwo”.

Podczas zajęć dzieci dowiedziały się o ewaluacji paleniska, poznały zawód zduna, kaflarstwo ludowe i dekoracyjne oraz pomalowały swój kafelek na podstawie wzorów z Mazur. W tym samym czasie uczniowie kl. I – III odbyli zajęcia w formie warsztatów plastycznych na temat  „Malarstwo na szkle”.  Uczestnicy poznali historię ludowego malarstwa na szkle, a następnie samodzielnie wykonali obrazki.

Po lekcjach, pod kierunkiem przewodnika, cała grupa rozpoczęła zwiedzanie skansenu, którego obiekty znajdują się w naturalnym otoczeniu – na wolnym powietrzu. Pogoda sprzyjała, zatem uczestnicy przemierzali polne dróżki oglądając ogrody pełne kwiatów, zwiedzając: budynki mieszkalne, kościół, szkołę, kuźnię, budynek straży pożarnej, zabudowania gospodarcze, wozownię, wiatrak, młyn. Atrakcją w muzeum była hodowla zwierząt gospodarskich, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci.

Uczestnicy uzupełnili swoje wiadomości na temat życia ludzi dawniej na wsi, obejrzeli budynki, ale także eksponaty pokazujące tradycyjne metody pracy, wysłuchali ciekawych informacji przekazanych przez przewodnika na temat np. nauki w szkole. Pełni wrażeń i dobrej energii wrócili do szkoły.

Linki

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
« cze   paź »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Skip to content