Aktualności

„Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”

Gimnazjaliści z Grabowa-Wałdyki bezkonkurencyjni na Warmii i Mazurach, Monika Guzowska, Zuzanna Wileńska, Martyna Pakalska oraz Dominik Przybyłowski nie dali żadnych szans  rywalom w finale wojewódzkim Ogólnopolskiego Konkursu Przyrodniczego dla szkół gimnazjalnych „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Drużyna z Grabowa-Wałdyki zdobyła 271 pkt. i następną ekipę z Gołdapi wyprzedziła o 10 pkt.

Zwycięska drużyna będzie reprezentować województwo- mazurskie w finale ogólnopolskim, który odbędzie się 6 czerwca br. na terenie  Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Opiekunem ekipy Gimnazjum w Grabowie-Wałdykach z Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich jest od wielu lat Sylwia Waldan.

To nie jedyne sukcesy uczniów z naszej gminy; w rywalizacji indywidualnej pierwsze miejsce ex aequo zajęły Monika Guzowska i Zuzanna Wileńska (obie po 70 pkt.). Ponadto na najniższym stopniu podium znalazła się jeszcze Martyna Pakalska( 68 pkt.). Maksymalnie każdy uczestnik zawodów mógł zdobyć 79 pkt.

Zadaniem uczniów było rozpoznanie 30 gatunków chronionych roślin i zwierząt oraz rozwiązanie pisemnie testu złożonego z 25 pytań dotyczących wiedzy z zakresu biologii, geografii, ekologii, ochrony przyrody i środowiska oraz znajomości parków krajobrazowych. Uczniowie startujący w konkursie musieli wykazać się między innymi znajomością łącznie ponad 100 gatunków chronionych roślin, zwierząt, grzybów.

Sylwia Waldan przyznaje, że zdawała sobie sprawę, że jej uczniowie są bardzo dobrze przygotowani i mają szansę obronić tytuł z ub. r.

- Od kilku lat plasowaliśmy się w czołówce województwa i wiedziałam, że jako drużyna jesteśmy mocni – mówi Sylwia Waldan.

– Nie spodziewałem się natomiast, że aż troje naszych uczniów znajdzie się na podium. Bardzo mnie to ucieszyło i mam nadzieję, że po finale krajowym również będziemy mieli okazję do świętowania, choć o sukcesy nie będzie wcale łatwo. Nie pozostaje nam nic innego jak brać się do pracy, a nie spoczywać na laurach.
Koordynatorem konkursu,  nad którym honorowy patronat objęli marszałek i kurator oświaty województwa warmińsko – mazurskiego, był Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie.

Galeria >>

Linki

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Księdza Biskupa Bernarda Czaplińskiego
Grabowo 116
14-229 Rożental
tel./faks  + 48 89 645 11 98
e-mail: