Aktualności

Andrzejki

W dawnych czasach młodzież w wigilię imienin Katarzyny i Andrzeja zbierała się w domach, aby wspólnie śpiewać i się bawić. Był to również okres wróżb. Chłopcy wróżyli sobie 24 listopada - w katarzynki, a dziewczęta 29 listopada - w andrzejki. Z czasem katarzynkowe wróżby znikły, tradycja andrzejek pozostała do dziś. W dniu 29 listopada 2017 r.  uczniowie klas IV-VI  Szkoły Podstawowej im. Księdza Biskupa Bernarda Czaplińskiego w Grabowie-Wałdykach wzięli udział w andrzejkach szkolnych. Przy zgaszonym świetle i rozbłyskujących promieniach świec w sali pełnej magii,  uczniowie klasy VI przeprowadzili wróżby andrzejkowe.

Każdy uczestnik miał okazję poznać zawód, jaki będzie wykonywał w przyszłości. Były również inne wróżby przepowiadające przyszłość. Wróżba z kubeczkami wyłoniła przyszłych bogaczy, szczęściarzy i pechowców. Z kolei słodka wróżba (w cukierku ukryta przepowiednia) zdradziła nam, kto w przyszłości odniesie sukces życiowy. Dzięki wróżbie z butami poznaliśmy ucznia, który pierwszy zawrze związek małżeński. Na końcu wszyscy mieli ochotę poznać imię przyszłej żony lub przyszłego męża, dlatego każdy wbijał szpileczkę w serce odpowiednio z imionami kobiet i mężczyzn. Następnie odbyły się dwie  zabawy przy muzyce: pierwsza - taniec par z balonami  i druga z krzesełkami. Śmiechowi nie było końca.

Po zakończeniu wróżb odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Wszyscy wspaniale się bawili.   Ten wieczór na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów i nauczycieli.

Galeria >>

Linki

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Księdza Biskupa Bernarda Czaplińskiego
Grabowo 116
14-229 Rożental
tel./faks  + 48 89 645 11 98
e-mail: