Aktualności

Dzień Żołnierzy Wyklętych

Tegoroczne gminne obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych miały miejsce w Szkole Podstawowej im. Księdza Biskupa Bernarda Czaplińskiego w Grabowie-Wałdykach dnia 7 marca 2018 r. Na uroczystość przybyli: wójt gminy Lubawa - pan Tomasz Ewertowski, zastępca wójta - pan Marian Licznerski, ksiądz dziekan - Marcin Staniszewski, pani Grażyna Laskowska - asystentka pani senator Bogusławy Orzechowskiej, radny powiatowy pan Marian Golder, pani sołtys Ewelina Jarząbek, pani Hanna Ewertowska – dyrektor Szkoły Podstawowej w Sampławie,

 

pani Danuta Mroczek – kierownik biblioteki gminnej, gość specjalny - pan Mirosław Dajos, księża miejscowych parafii, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Złotowie wraz z nauczycielami, mieszkańcy wsi oraz społeczność szkolna.

Uroczysta akademia przygotowana przez pana Bartłomieja Zalewskiego przybliżyła młodemu pokoleniu bohaterów, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR. Ścigani i prześladowani prowadzili nierówną walkę z przerażającą machiną komunistycznego terroru. Bardzo wielu z nich zostało aresztowanych, poddanych bestialskiemu śledztwu i w sfingowanych procesach skazanych na karę śmierci lub długoletniego więzienia. Władza komunistyczna „wyklęła” ich z naszej pamięci. Uczniowie przywołali m.in. pamięć Zygmunta Szendzielarza – pseudonim  „Łupaszka”, Józefa Kurasia  - „Ogień”, Danuty Siedzikówny - „Inka” oraz rotmistrza Witolda Pileckiego. Chór Szkolny „Cantabile” pod batutą pani Żanety Markowskiej-Dykre uświetnił uroczystość pieśniami śpiewanymi przez żołnierzy  podziemia. Chórzyści wykonali m.in. Hymn AK: „Naprzód, do boju żołnierze Polski Podziemnej!”.

Pani Senator Bogusława Orzechowska w liście przygotowanym na tę uroczystość skierowała do zebranych następujące słowa: Dzień 1 marca jest dniem szczególnie symbolicznym i bardzo ważnym dla oddania hołdu Żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na Kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Armia Żołnierzy Wyklętych stawiła silny , bo Niezłomny, opór sowietyzacji i komunizacji Polski. Komuniści odebrali Im życie, ale nie odebrali ducha. Prawda o bohaterach podziemia niepodległościowego jest fundamentem Niepodległej Rzeczypospolitej.

Wykład na temat walki Żołnierzy Wyklętych z komunistycznym zniewoleniem wygłosił  Mirosław Dajos, syn Jana Dajosa, pseudonim „Krzemień” - żołnierza zgrupowania partyzanckiego AK-WiN mjr. Mariana Bernarciaka „Orlika”. Prelegent opowiedział m.in. historię Magdaleny Zarzyckiej-Redwan - najmłodszego dziecka wyklętego urodzonego w ubeckim więzieniu na zamku w Lublinie. Rodzice Magdaleny - Stefania i Władysław Zarzyccy działali w WIN, zostali aresztowani - Stefania była w ciąży. Po którymś  przesłuchaniu dostała  krwotoku. Nie było lekarza i wezwano więźniarkę - akuszerkę.  Akuszerka odebrała poród i powiedziała Stefanii, że urodziła córkę. Ta wypowiedziała słowa:  „Niech jej  Bóg pozwoli żyć”, po czym zmarła. Pani Magdalena nie wie jak przeżyła. Dowiedziała się później, że inna więźniarka, która straciła dziecko, wykarmiła ją. W ubeckim więzieniu przebywała 2 lata i 2 miesiące. Potem były sierocińce, domy dziecka. Tyle pamiętała z dzieciństwa. Mając 45 lat dopiero dowiedziała się o swojej historii od żyjących więźniów ubeckiego więzienia.

Po pracach ekshumacyjnych na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie znaleziono szczątki kobiety i wówczas okazało się, że jej DNA jest zgodne z DNA osoby pochowanej w tym miejscu. Jak się okazało to były szczątki mamy pani Magdaleny. 1 lutego  2018 r. w Pałacu Prezydenckim otrzymała notę identyfikacyjną swojej mamy.

Na tym pan Mirosław Dajos zakończył swoje wystąpienie. Dla wszystkich zebranych była to cenna lekcja historii.

Na zakończenie uroczystości, dyrektor szkoły Sławomir Szczawiński podziękował gościom za przybycie, a nauczycielom i uczniom za przygotowanie akademii.

Galeria >>

Linki

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Księdza Biskupa Bernarda Czaplińskiego
Grabowo 116
14-229 Rożental
tel./faks  + 48 89 645 11 98
e-mail: