19 kwietnia 2023 roku przypadła 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej oraz pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie. Upamiętniając te wydarzenia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – już po raz jedenasty zorganizowało akcję społeczno – edukacyjną „Żonkile”. Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, a żółty żonkil jest jej symbolem.
Szkoła Podstawowa im. Księdza Biskupa Bernarda Czaplińskiego w Grabowie – Wałdykach w tym roku po raz pierwszy brała udział w akcji „Żonkile”. 19 kwietnia uczniowie klas IV – VIII otrzymali żółte żonkile – symbol zbiorowej pamięci. Nauczycielka historii Ewa Graczyk – Zawiślak przeprowadziła we wspomnianych klasach zajęcia na temat powstania w getcie warszawskim. Podczas lekcji wykorzystano materiały edukacyjne np. filmy, słuchowiska, karty pracy i ilustracje, przygotowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Uczniowie klas IV – VI wysłuchali opowiadania „Takich dwóch, jak nas trzech” autorstwa Katarzyny Ryrych. Zapoznali się z wyjątkową historią przyjaźni trzech chłopców, mieszkańców Warszawy: Polaka, Żyda i Niemca, których dzieciństwo przypadło na lata II wojny światowej.
W klasach VII – VIII została wyświetlona animacja „Zdążyć przed Panem Bogiem” – filmu opartego na książce Hanny Krall, pod tym samym tytułem. Narracja w filmie toczy się na trzech płaszczyznach czasowych – w okresie II wojny światowej, gdzie poznajemy losy młodego Marka Edelmana, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku – kiedy pracuje on jako lekarz w Łodzi; oraz w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów bohatera z dziennikarką Hanną Krall. Po emisji filmu uczniowie nie kryli wzruszenia i chętnie wypowiadali się na jego temat.
Na szkolnym korytarzu przygotowano również gazetkę informacyjną. Zamieszczone na niej informacje dotyczyły akcji „Żonkile”, powstania w getcie warszawskim i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.