Home » Aktualności » Polska Złota Jesień w Jerzwałdzie

Polska Złota Jesień w Jerzwałdzie

W czwartek  18.10.2018 uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Księdza Biskupa Bernarda Czaplińskiego w Grabowie-Wałdykach udali się na wycieczkę do Jerzwałdu. Doskonałą ku temu okazją były obchodzone właśnie Dni Krajobrazu.

Podczas nietypowej lekcji w plenerze poznali unikatowość charakteru krajobrazowego i geologicznego Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Uczniowie poznali też walory kulturowe tego obszaru. Po drodze mieli okazję  porównać specyfikę dwóch jezior: tj. rezerwat przyrody Jeziora Jasnego i Jeziora Czarnego.

Jezioro Jasne jest skrajnie oligotroficzne . Powstało po wytopieniu bryły lodu zalegającej w grubych warstwach piasku. Charakteryzuje się wyjątkową przejrzystością wody. Światło dociera do 14-15 m. Wody tego jeziora są ubogie w sole mineralne, stąd skąpy zestaw gatunków roślin i zwierząt, jego pH wynosi 4,3.

Zupełnie odmiennym jeziorem jest Jezioro Czarne. Woda w tym jeziorze jest bardzo żyzna i bogata w materię organiczną. Jezioro tętni życiem dzięki różnorodności gatunkowej. Podczas pobytu w lesie uczniowie pracowali z mapą, kompasem. W trakcie wędrówki napotkali łany chronionego widłaka jałowcowatego, który podlega ścisłej ochronie gatunkowej, czyli nie wolno go zrywać i niszczyć.

Uczniowie zapoznali się z sukcesją wtórną lasu i jego bioróżnorodnością. Oprócz terminologii fachowej dowiedzieli się, że las to nie tylko dostarczanie surowców niezbędnych człowiekowi, ale również zbawienny wpływ na nasz organizm.  Poprawia nasze ogólne samopoczucie i wprowadza w dobry nastrój, dodaje siły do działania. Pokrzepieni świeżym powietrzem, szczęśliwi i zadowoleni wrócili do szkoły.

Linki

Październik 2018
P W Ś C P S N
« Wrz   Lis »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031