Home » Aktualności » Dzień Języka Ojczystego

Dzień Języka Ojczystego

„A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.” – Mikołaj Rej.

21 lutego br. w Szkole Podstawowej w Grabowie-Wałdykach odbył się po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W związku z tym  wydarzeniem powołano jury: Ewelinę Pawluk – logopedę, Martynę Siemiątkowską – oligofrenopedagoga oraz Remigiusza Marszelewskiego – informatyka, które oceniało zmagania uczniów w poszczególnych konkurencjach. Tydzień przed przedsięwzięciem dzieci wraz z wychowawcami wykonywały plakaty promujące Dzień Języka Ojczystego.

Pan dyrektor – Sławomir Szczawiński – przywitał zgromadzonych uczniów, a także rodziców i nauczycieli. Następnie Krystian Dąbrowski z klasy VIII przybliżył historię i ideę Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Po krótkim wstępie uczniowie przystąpili do dalszych konkurencji, w których mogli sprawdzić swoją dykcję w łamańcach językowych oraz wiedzę na temat przysłów, związków frazeologicznych, ortografii i znajomości alfabetu języka polskiego. W tych zadaniach liczyła się poprawność i czas wykonania. Na zakończenie przedstawiciele klas przystąpili do quizu “Kahoot”. Ponadto dzieci tego dnia przebrały się za bohaterów książek lub za literki, z których wspólnie tworzyły “żywe” wyrazy. Uczniowie utrwalali trudną pisownię polskich wyrazów, a także poprawność językową np. wziąć czy wziąść. Konkurencjom towarzyszyło wiele emocji i widoczna była duża rywalizacja pomiędzy uczestnikami.

Na podium znalazły się klasy:

VII – I miejsce,

IV – II miejsce,

VI – III miejsce.

Wszystkie klasy otrzymały zbiorowe dyplomy oraz słodkie upominki.

Miejmy nadzieję, że tegoroczny Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego wpisze się na stałe do kalendarza imprez Szkoły Podstawowej w Grabowie-Wałdykach, który zapoczątkowała Żaneta Markowska-Dykre – nauczyciel języka polskiego.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Galeria

Linki

luty 2024
P W Ś C P S N
« sty   mar »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  
Skip to content